1mm-10mm et kalınlığında tek parça üretilebilmektedir.

Isı laminasyonu ile 100mm’e kadar üretilebilmektedir.

İstenilen ebatlarda dilimleme yapabilmekteyiz.

  • Yapısında ozon tabakasını inceltici CFC ve HCFC içermez.
  • Kapalı gözenek yapısına sahiptir. Su ve toz barındırmaz.
  • ROHS direktifinde 2002/95/ec kullanımı yasaklı olan beş maddeyi içermez.
  • Geri dönüşümlü çevre dostu ürünlerdir.
  • Alev almaz ve alevi taşımaz özelliktedir.

Polietilen birçok malzeme de kullanılan bir maddedir. Aslen bu maddeye termoplastik demek mümkündür. Etilen maddesinin farklı yöntemler ile polimerleştirilmesi sonucu polietilen oluşturulur. İsmini de monomer halde bulunan etilenden alır. Bu termoplastik birçok kimyasal maddeye karşı da son derece dayanıklıdır. Genellikle zemin döşemelerinde şilte olarak kullanılan bir üründür. Zeminde parke altına döşenerek daha uzun ömürlü parke elde etmeyi sağlar.

Günümüzde artık hemen hemen her yapıda bu ürün kullanılır. Bu ürünü uygulayan yapıcılar daha sağlam ve kullanışlı bir zemin yapmayı hedefler. Ses ve ısı yalıtımı açısından da kullanıcıların rahat etmesini sağlayan bir üründür. Kokusuz olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple üzerinden yıllar geçmiş olsa bile kullanım alanın da koku ve rutubet yapmaz. Ürünler fabrika ortamında üretilir. 2 ila 5 mm kalınlıklarda rulo olarak imal edilir. En olarak da genellikle 100 cm boyutlarında olur. Polietilenin bir tarafı metalik diğer tarafı ise folyo olarak üretilir.

Polietilen, genellikle yalıtım amaçlı kullanılır. Ev döşemelerinde kullanılan parke zeminlerin altına uygulanır. Özelliklerinden dolayı uzun ömürlü kullanım olanağı sağlar. Bunun yansıra ses ve ısı yalıtımı yaparak daireler arasında ses alışverişi olması engeller. Yaptığı yalıtım sayesinde de kışları olası olan soğuklukları keser. Aynı zamanda parkeye alttan temas edebilecek olası nem ve ıslaklığı keser. Böylece parke ömrü daha da uzatılmış olur.

Zeminde meydana gelen pürüzler parkelerin yamuk monte edilmesine yol açabilir. Şilte polietilen zemindeki pürüzleri gidererek daha sağlıklı parke döşeme sağlar. Aynı şey atılan şaptaki bozukluklar için de geçerlidir.  Parke yapılacak yüzey için pürüzsüz bir ortam hazırlar. M2 hesabı ile satışı yapılan polietilenler 100 cm ebadında ve 2 ila 5 cm kalınlığında üretilir. Şilte polietilen genellikle beyaz renkte üretilirken siyah ve gri renkli olanları da üretilenler arasında yer alır. Şilte polietilen seçimi yaparken dikkatli olmak gerekir. İçine farklı kimyasal katılmış olan polietilenler zamanla kötü koku oluşumuna sebep olabilir.

Aslında hayatımızda birçok yerde karşımıza çıkan şilte kelimesi, bir nevi esnekli ve yalıtım gibi anlamları da içerisinde bulunduran bir kelimedir. Bu bağlamda şiltenin çeşitli kullanım alanları vardır. Öyleyse inşaat ve inşaat alanlarında şiltenin önemi nedir, şiltenin ne gibi faydaları vardır, eğer şilte kullanılmazsa ne gibi sorunlar ile karşılaşılabilir, şiltenin çeşitleri nelerdir, işte şilte hakkında merak edilen bazı temel bilgiler şu şekildedir.

Parke altı şiltesi, yer döşemelerinin altına döşenerek, zemin ve parkenin arasındaki boşlukları doldurur ve bu sayede parkenin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Parke ile zemin arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla kullanılan şilte inşaat işlerinde çok önemli yeri olan ve her zaman tercih edilen bir yalıtım malzemesidir.

Genelde yalıtım amaçlı kullanılan şilte, zemin üzerinde kullanılan bir madde olup günümüzde özellikle laminant parke kullanımlarında daha çok tercih edilen bir ürün olarak kullanıcının karşısına çıkar. Parkelerin sağlamlığı açısından doğru şilteyi doğru yerde kullanmak da çok önemlidir.

Kullanım amacı nem ve rutubet gibi olumsuz durumlara karşı tedbir almak olan şilte, laminant parke döşenecek alanlarda kullanılan ve zemin ile parke arasında yalıtımı sağlayan bir inşaat malzemesidir. Ayrıca bunlardan başka, ses yalıtımı içeren şiltelerin de bulunması ve kullanılması hayatımızın çeşitli yerlerinde kolaylık sağlar. Apartman ve buna benzer yerlerde ses yalıtımı yapan şiltelerin kullanılması toplumun huzuru için özellikle tavsiye edilir. Ayrıca bu şilteler, laminant parkelerin de ömrünü uzatır.

Şilteler, parkelere esneklik kazandırarak daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Böylece kırılma, çatlama veya çıtırdama seslerinin de kolaylıkla önüne geçilebilir. Şilte, normal şilte, alüminyum şilte ve folyolu şilte olmak üzere üç kısma ayrılır. Parkenin sağlamlığı için doğru ve kaliteli şilteyi seçmek de önemli bir ayrıntıdır. Eğer şilte seçme konusunda fikir sahibi değilseniz, bu konuda yeterli bilgiye sahip olan kişilerden tavsiye alınması gerekir. Çünkü iyi bir şilte parkenizin ömrünü uzattığı gibi şişmeleri kabarmaları ve buna benzer birçok sıkıntıyı engeller. Parkenizi devamlı yenilemek ve oluşabilecek sıkıntılara da yol açmasına engel olur.

Halı altı koruyucu şilte, genellikle ısı yalıtımı için kullanılır. Bu şilte halının yerle temasını keserek, ayrıca kullanıcı için de konfor da sağlar. Halı altı ısıtma sistemlerinde ise, zeminden kaynaklı problemleri tamamen ortadan kaldırmak veya minimize etmek amacıyla genelde tercih edilir. Ayrıca bu şilteler halınızı koruyarak ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda ısı ve ses yalıtımı yaparak evinizin konforunu artırmaya yardımcı olur. Bu sayede toplu yaşam alanlarında toplumun huzurunu da sağlamış olur.

Şiltenin genellikle camilerde, mescitlerde, yurtlarda kullanıldığı gibi aynı zamanda otellerde ve konutlarda da kullanıldığını gözlemleyebiliriz. Bu alanlar gibi büyük yerlerde ve halı flex kullanılan yerlerde her zaman daha çok tercih edilir. Ayrıca çok rutubetli alanlarda şilte nemi emdiğinden dolayı ıslanabilir, bunun için belirli aralıklarla eğer havalandırılabilirse o zaman şiltenin ömrü daha çok uzayacaktır. Ve bu sayede koku yapma riski de en azına düşecektir. Umumi alanlarda bu pek mümkün olmasa bile, şahsi alanlarda yapılması tavsiye edilir.

Halı altı koruyucu şilte belli oranlarda ses ve ısı yalıtımı yapar. Özellikle günümüzde çok büyük bir sorun haline gelmiş olan ses alışverişi sorununun önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda zemin üzerinde meydana gelen olası rutubetin de engellenmesinde büyük rol oynar. Eğer rutubet varsa bunu olabildiğince geciktirir. Halı altı zeminde genellikle pürüzler meydana gelebilir. Şilte yapılan zemin tamamen pürüzsüz bir hal alarak daha düzgün bir döşeme yapılmasını sağlar. Aynı zamanda halıya belli oranda bir tokluk vererek daha konforlu ve yumuşak bir halı sağlar ve konfor açısından da rahat bir zemin hazırlar.

Zemin altına atılan şap bazen böceklenmeye sebep olabilir. Şap üzerine yerleştirilen şilte serildiği zaman şaptan dolayı meydana gelen böceklenmeyi de belli oranda engeller. Isıtma sistemi olan zeminlerde ise zeminden kaynaklanan sorunların ortadan kalkmasına da son derece yardımcı olur. Zemin altında meydana gelen nem ya da rutubet kaynaklı kokularında önlenmesi için birebir çözüm olan şilte yaşam alanlarının vazgeçilmez bir parçası halini aldı.

Günümüzde yaşam alanlarının vazgeçilmez bir ürünü olarak kullanılan polietilen şilte üretim açısından oldukça geniş bir kitleye sahiptir. Kullanım alanları genişledikçe üretimine de hız verilen ürün birçok yapıda ses ve ısı yalıtımı yapmak amacı ile kullanılır. Polietilen Şilte üreticileri fabrika alanında hazırladıkları bu ürünleri M2 hesabı ile satışa sunarlar.

Genellikle 2 ila 5 mm kalınlığında hazırlanan malzemenin eni ise 100 ila 150 cm arasında olur. Bu ürünlerin alıcıları genellikle yapı işletmeleridir. Yapı inşası esnasında bu ürünler kullanılarak hem daha sağlam bir bina elde edilir. Hem de binanın zemin yalıtımı kolaylıkla yapılmış olur. Bu yalıtım binanın değerini de bir o kadar artırır. Bu sebeple yeni bina yapımları için kaçınılmaz bir üründür.

Bu ürünler genellikle parke altları için kullanılır. Isı ve ses yalıtımı yapmanın yansıra da zemin üzerindeki pürüz ve hasarların giderilmesi için de son derece işe yarayan bir üründür. Şiltenin uygulandığı alanda bulunan şap ve diğer kusurları örterek daha pürüzsüz bir alan oluşturulmasını dolayısı ile daha düzgün bir parke döşeme işlemine olanak sunar. Bu durum sadece parke için değil halı için de geçerlidir. Halı altı için de uygun olan şilteler halı Flex tabanında bulunan ufak tefek pürüzlerin bile sağlam bir şekilde örtülmesi ne yardımcı olur.

Polietilen Şilte Kullanım alanı genellikle zemin döşemedir. Bilhassa daire gibi özel yaşam alanlarında yaşanan ses alışverişi gibi rahatsız edici durumların önünü kesmek için kullanılır. Böylece üst ya da alt katta oturan insanların sesleri birbirine taşınmamış olur. Aynı şekilde bu şilteler ısı yalıtımı da yapar.

Yazın ısıyı kışın da soğuğu tam anlamıyla yansıtan zeminler polietilen Şilte sayesinde yalıtım duvarını aşamaz. Böylece yazın serin kışın ise sıcak bir ortam oluşturulmuş olur. Bu bina içinde yaşayan kişiler için büyük bir avantaj sağlamakla birlikte bina yapım ve satımını yapan kişiler için de avantajdır. Çünkü yalıtımı polietilen şilte ile yapılmış yapıların ömrü ve değeri daha yüksek olur.

Polietilen Şilte, ses ve ısı yalıtımı yapmak için kullanılan bir zemin döşeme ürünüdür. Daha çok iklimlendirme amacı ile kullanılır. Yani yazın daha serin bir ortam sunarken kışın da daha sıcak bir ortam oluşmasını sağlar. Polietilen fabrika ortamında hazırlanan bir termoplastiktir. Kapalı gözenekli hücre yapısına sahiptir. Levha şeklinde ve genellikle 5 mm kalınlığında üretilir. Köpükler halinde olan ürünler ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılır. 100 ila 150 cm enlerle üretilerek satışa sunulur.

Polietilen kimyasal maddelerden üretilmesine rağmen döşenmesinin üstünden yıllar geçse bile herhangi bir kötü koku oluşmasına sebebiyet vermez. Aynı şekilde döşenmiş olduğu zeminde bulunan parkelerin ömürlerini uzatarak daha uzun süre kullanılmasını sağlar. M2 hesabı ile satışa sunulur. Parke altında meydana gelen nem ve bunun gibi parkenin zamanla yıpranmasına ve şişmesine sebep olan sorunları da ortadan kaldırır. Yapı malzemesi olarak üretilen bu ürün birçok yaşam alanında karşımıza çıkar. Halı altına uygulanmak için üretilen şilteler genellikle cami gibi alanlarda kullanılır. Ve kullanım günümüzde kullanım açısından oldukça gerekli bir üründür.

Polietilen şilte genellikle zemin döşeme işlemlerinde kullanılır. Yaşam alanlarında meydana gelen ses ve ısı alışverişini engellemek için üretilen bir üründür. Parke altı ya da halı altı gibi çeşitleri mevcuttur. Μ≥3000 difüzyon direncine sahip olarak üretilir. Genellikle bir yüzü alüminyum kaplanmış diğer yüzü de metalik film kaplıdır. Polietilen Şilte daha birçok çeşit ve seçeneklere sahiptir. Bu ürünün faydaları sadece ses ve ısı yalıtımı yapmakla sınırlı değildir.

Ayrıca Uygulandığı zemin üzerinde bulunan pürüz ve çatlakları tamamen kapatarak daha düzgün bir zemin üzerine parke monte edilmesine olanak tanır. Aynı durum halı Flex döşemesi için de geçerlidir. Polietilen şilte döşenmeyen halı Flex uygulamalarında zeminin pürüzlü ve çıkıntılı olduğu görülebilir. Bu durumun önüne geçmek için halı Flex altına şilte döşemesi yapmak gerekir. Bu uygulama halı Flexlerin daha uzun ömürlü olmasına olanak tanıyacaktır. Aynı zamanda yaşam alanlarımızda daha düzgün bir görüntü elde etmemizi sağlar.

Xpe Şilte, diğer isimleri ile akustik şilte, çapraz bağlı polietilen şilte, kapalı bağlı polietilendir. Polietilen çoğunlukla kapalı hücreli köpük olarak bilinir. Polietilen, son derece güçlü bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde yıllar geçse bile kullanıldığı alanı muhafaza eder. Aynı zamanda esnek bir kimyasal olduğu da söylenebilir.

Özelliklerinden dolayı kullanım alanları geniş bir malzemedir. Genelde yer döşeme işlemlerinde kullanılır. Bu döşeme parke ya da halı Flex olabilir. 2 şekilde de kullanım alanında fayda verir. Fabrika ortamında hazırlanan bu kimyasal genellikle 2 ila 5 mm kalınlığında ve 100 ila 150 cm eninde rulolar halinde üretilir. Metre hesabı ile satışa sunulur. Bu şilteler ekstrüzyon yöntemi kullanılarak elde edilen sert plastik levha olarak bilinen polietilenin fırınlanması sonucu imal edilir. Üretim teknolojisi oldukça mükemmel olduğu için kullanım alanında son derece pürüzsüz bir zemin hazırlar. Aynı zamanda yüksek termal ve mekanik özellikleri de kendinde bulundurur.

Xpe şilte genel olarak zemin kaplama işlerinde kullanılır. Örneğin parke kaplanacak bir alanda daha sağlıklı bir zemin elde etmek dolayısıyla daha kullanışlı bir iş yapmak için şilte kullanılabilir. Zemin üzerinde şap atma sırasında oluşan herhangi bir pürüz ya da çıkıntı parkenin yamuk olmasına sebep olabilir. Bu sebeple zemin üzerine parkeden önce şilte serilir. Böylece daha sağlıklı bir zemin elde edilir.

Şilte bunun yansıra daha birçok sorunun çözümü olarak kullanılır. Örneğin; Daireler arasında meydana gelen ses alışverişini önlemek için de oldukça kalıcı bir çözümdür. Ses yalıtımı yaparak rahatsızlığa yol açan bu durumu tamamen ortadan kaldırır. Aynı şekilde xpe Şilte ısı yalıtımı da yapar. Soğuk havalarda meydana gelen zemin soğukluğu da bu sayede engellenmiş olur. Şilte sadece parke altına kaplanmaz. Parke altı şilteler olduğu gibi halı altı şilteler de mevcuttur. Bu şilteler de parke altı şilteler de olduğu gibi ses ve ısı yalıtımı yapar. Aynı zamanda zemin döşemesinde pürüzsüz ve daha sağlıklı bir alan hazırlar. Böylece parke ya da halı Flex daha pürüzsüz bir alana kaplanır